Mīti dažreiz tiek izmantoti, lai slēptu alkohola lietošanas iespējamo ietekmi. Ir svarīgi analizēt, kuri apgalvojumi ir nepareizi.

Mīti un patiesība par alkoholu

Dažiem cilvēkiem nekad nav „paģiru”

Sadzīvē vārds „paģiras” tiek lietotas, lai apzīmētu sliktu pašsajūtu nākamajā rītā pēc alkohola lietošanas. Katram cilvēkam, kurš iedzēris pārāk daudz, nākamajā dienā ir „paģiras”. „Paģiru” simptomi ir slāpes, slikta dūša, nogurums, galvassāpes un paaugstināts jutīgums pret skaņām un gaismu. Tas notiek, jo ķermenis zaudē pārāk daudz ūdens un tā rezultātā atūdeņojas. Bez tam alkohols kairina ķunģi, izraisot gremošanas traucējumus, sliktu dūšu un vemšanu.

Daži cilvēki var izdzert vairāk par citiem un nejust īpašas „paģiras”, taču katra cilvēka organisms reaģē uz pārmērīgu izdzertā alkohola daudzumu. Piemēram, aknas nespēj pārstrādāt pārmērīgu alkohola apjomu īsā laika posmā, līdz ar to organismam ir vajadzīgs ilgāks laiks, lai atgūtos.

Daži cilvēki apgalvo, ka stipra kafija, auksta duša vai gāzētie dzērieni var palīdzēt tikt galā ar „paģirām”. Patiesībā palīdz tikai laiks.

Paģiru sindroms jeb absistences sindroms medicīniski ir fiziski un psihiski smags stāvoklis, kas rodas narkomāniem vai alkoholiķiem, ja pēkšņi pārtrauc lietot pierakstu narkotisku vielu vai ir pārtraukta dzeršana un alkohols vairs nenonāk organismā. Vispirms rodas somātiskie traucējumi – roku trīce, svīšana, sirdsklauves un sāpes sirds apvidū, paaugstināts, sausums mutē, slikta dūša, vemšana, reizēm, caureja, miega un ēstgribas traucējumi.

Piedzeršanās nevienam nekaitē

Lielas alkohola devas izdzeršana var būt bīstama, jo organisms nespēj metabolizēt visu izdzerto alkholu. Kaitīgā ietekme spēcīgāk izpaužas jauniešiem nevis vecākiem cilvēkiem, jo jauniešu organisms vēl aug, attīstās.

Reibumam ir fiziskas sekas. Cilvēkam ir slikta dūša, pasliktinās redze, viņš zaudē koordināciju un līdzsvaru. Alkohols ietekmē arī situācijas novērtēšanas spēju. Cilvēks kļūst neapdomīgāks un pieņem nepareizus lēmumus vai pasaka to, ko vēlāk nožēlo.

Visvairāk alkohols kaitē tieši pašam lietotājam. Ja dzer daudz, sekas otrā dienā ir neizbēgamas. Jauniešiem alkohola kaitējums var neparādīties uzreiz, bet regulāra dzeršana var kļūt par iemeslu smadzeņu bojājumiem, mutes, rīkles vai barības vada vēzim, aknu cirozei, sirds slimībām vai impotencei, kas parādās tikai pieaugot.

Alkohols uz visiem atstāj vienādu ietekmi

Sieviešu un vīriešu organismi absorbē alkoholu atšķirīgos veidos. Tas ir saistīts ar veidu, kā alkohols izplatās organismā ar ķermeņa šķidrumiem. Vispārīgi runājot, sievietes organisms salīdzinājumā ar vīrieša organnismu satur vairāk ķermeņa tauku un mazāk šķidrumu. Tātad, ja vīrietis un sieviete izdzer vienādu daudzumu alkohola, spirta koncentrācija sievietes organismā būs lielāka nekā vīrieša organismā. Tas izskaidro, kādēļ sievietes mēdz piedzerties ātrāk nekā vīrieši.