Svētku laikā Latvijā diemžēl neiztrūkstoša mielasta sastāvdaļa ir alkoholiskie dzērieni. Bet vai mēs aizdomājamies, cik “pamācošas” un veselīgas ir saviesīgas tradīcijas bērnam?

Bērnu šampanietis, saskandināšana un citas 'saviesīgas tradīcijas'

Svētku laikam tuvojoties, daudzās mājās ne vien notiek sagatavošanās darbi un valda pozitīva atmosfēra, bet visai bieži neiztiek arī bez svētku mielasta. Tā neiztrūkstoša sastāvdaļa daudzās ģimenēs ir arī alkoholiskie dzērieni.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pieejamās informācijas sabiedrībā valda viedoklis, ka daži svētki ir “jānosvin pamatīgi”. Visbiežāk šis apgalvojums ir saistīts ar Jāņu tradīcijām, taču arī citos svētkos alkohola patēriņš pārsniedz ieteicamās normas. Turklāt ne viens vien vecāks mēdz saskandināt ar savām atvasēm, kaut vai ar sulas glāzi vai bezalkoholisko šampanieti gan atzīmējot Jauno gadu, gan skolas sākumu.

Kāpēc būtu jāsatraucas par to, kad bērns pirmo reizi pamēģina alkohola, alus putiņas vai šampanieša glāzi jaunajā gadā? Tādēļ, ka pat neliels alkohola daudzums par nopietni kaitēt bērna smadzenēm. Ārsts Pēteris Apinis norāda, ka cilvēka smadzenes attīstās līdz 25 gadu vecumam, īpaši tās smadzeņu daļas, kas atbild par lēmumu pieņemšanu, kritisko domāšanu un atkarībām. Amerikā veikti pētījumi liecina, ka ar katru gadu, kuru tiek atlikta pirmā alkohola lietošanas reize, par 14% samazinās šī cilvēka iespēja kļūt atkarīgam nākotnē vai saskarties ar citām ar alkoholu saistītām sociālām vai veselības problēmām.

Narkoloģe – psihiatre Inga Landsmane šo ierasto situāciju komentē kā neieteicamu: “Alkohola lietošanas tradīcijas, kurās alkohola lietošanai nevajadzētu pārsniegt mērenas alkohola lietošanas robežas, attiecas uz pieauguša, nobrieduša cilvēka pasauli. Saviesīgās tradīcijas, kurās bērnu svētkus pielāgo alkohola lietošanas tradīcijām (izvēloties bērnu šampanieti), var sekmēt agrīnu alkohola lietošanas uzsākšanu un nebūtu jāievieš ģimeņu tradīciju sarakstā. Vecāki palīdz savam bērnam veidot veselīgas dzīves iemaņas. Vecākiem jāsaglabā kontakts ar bērnu, zinot kur bērni atrodas un kas ir viņu draugi. Arī “kulturāla” iedzeršana, saskandinot glāzes, iesaistot bērnu un ielejot viņam bezalkoholisko šampanieti, radīs bērnam pārliecību, ka ģimene akceptē to, ka viņš jau ir pieaudzis un var “tēlot” pieaugušo, jau vēlāk pats pieprasot šadu tradīciju.”

“Bērnam ir raksturīga vēlme visu pārbaudīt pašam, lai zinātu – patiesība vai meli.Ģimenes uzdevums, jau sākot no ģimenes tradīcijām – nospraust robežas un skaidri definē to, ka alkohola lietošanas tradīcijas attiecas tikai uz pieaugušajiem. Runājiet ar bērnu un paskaidrojiet, ka bērnu šampanieti izvēlas daļa pieaugušo, kuri nevēlas lietot alkoholu un tāpēc bērnu svētkos būs sulas un limonādes,” komentē Inga Landsmane.