Tuvojas vasara – laiks, kad skolēni izjūt brīvību, katra diena ir svētki un katra diena ir risku pilna. Vasara ir laiks, kad jaunieši vairāk ļaujas riskēšanai, tai skaitā, dažādu vielu izmēģināšanai. Kā palīdzēt skolēniem sagatavoties vasarai, lai tā nepārvērstos negaidītā traģēdijā?

  1. Palīdziet skolēniem saprast, ko viņi vēlas

Bieži problēmas rada bezdarbība, garlaicība. Pirmsskolas vecumā garlaicība palīdz meklēt jaunus veidus, kā izzināt pasauli un savas intereses. Tīņu vecumā šī garlaicība var novest pie riskantām rīcībām. Tādēļ svarīgi skolēniem palīdzēt saplānot vasaru.

  1. Brīvprātīgais darbs un vasaras darbs

Palīdziet skolēniem atrast vasaras darbu. Ja tas neizdodas, tad noder arī brīvprātīgā darba iesaiste – dažādos pasākumos vai aktivitātes, kas skolēnu interesē. Piemēram, pāris nedēļas palīdzēt suņu patversmē, bērnu nometnē, sporta pasākumos, pilsētas svētkos. Paskaidrojiet skolēniem (īpaši vidusskolēniem), ka šis ir laiks, kad krāt pieredzi un meklēt lietas, kas aizrauj. Tas palīdzēs atrast arī piemērotāko augstāko izglītību.

  1. Palīdziet vecākiem padarīt vasaru izglītojošu

Palīdziet vecākiem atrast bērniem aizvietotājus datoram un televizoram.  Piemēra,  nodrošiniet grāmatu sarakstu vasarā. Svarīgi, lai tā būtu ne vien “obligātā literatūra”, bet arī aizraujoša mūsdienu literatūra, lai palīdzētu skolēnus ieinteresēt lasīšanā.

  1. Izveidojiet klases blogu

Lai palīdzētu skolēniem arī vasarā rakstīt, varat izveidot klases blogu, kur skolēni var ievietot savus jaunumus un piedzīvojumus visas vasaras garumā. Tam varat izmantot bezmaksas platformas: EduBlogs un KidBlog, kā arī iespēja taisīt blogus Facebook grupā, draugiem.lv vai citur.

  1. Ar ģimenēm piedalieties Geocaching

Vasarā svarīgi, ka bērni pavada laiku ar ģimeni, svaigā gaisā un kustībā. Viens no veidiem, kā veicināt šādas aktivitātes ir, visai klasei piedaloties bagātību meklēšanas spēlē “Geocaching.com” – tā ir tiešsaistes spēle, kurā slēpj un meklē dažādus noslēptus dārgumus visā pasaulē. Telefonā jābūt GPS, lai varētu paslēptajai mantai pievienot koordinātes.

  1. Rūpes par dārzu

Veiciniet to, ka skolēni veido paši savu mazdārziņu vai dobi. Ideāli, ja vasaras laikā varat atbildēt uz viņu jautājumiem, gadījumos, kad viņu dobēs rodas kādas problēmas vai uzmetas kaitēkļi. To var apvienot ar nelielu pierakstu veikšanu un foto reportāžām klases čatā.

  1. Palīdziet datoru pārvērst mācību rīkā

Datora atkarība vasarā var palielināties, ņemot vērā daudz nekontrolēta brīvā laika. Lai to ietekmētu, kopā ar bērniem varat izzināt dažādas izglītojošas aplikācijas un programmas, ko piedāvā internets. Piemēram, National Geographic, Discovery, “My Wonderful world”, “Time for kids”, programmēšana ar “Hour of Code“, kā arī Eiropas Komisijas sagatavotās spēles par naudu un pasauli.

  1. Izaiciniet izveidot pašiem savus biznesus

Izveidojiet biznesa projektu konkursu visai klasei. Skolēnu grupām (3-4 cilvēki) iedodiet 5 EUR un pasakiet, ka 1.septembrī šī nauda būs jāatdod. Paskaidrojiet, ka pa vasaru šī nauda jāiegulda sava biznesa izveidošanā. Skolēni var mēģināt tikt arī pie citiem “investoriem” (piemēram, vecākiem), kam ieguldītā nauda arī būs jāatdod septembrī. Viss pārējais nopelnītais paliek pašiem skolēniem. Idejas var būt, sākot no limonādes pārdošanas līdz bērnu ballīšu organizēšanai, valodu kursiem, jaunas datora aplikācijas izstrādes vai Jāņu vainagu pārdošanas.

 

Materiāls sagatavots, iedvesmojoties no PsychCentral, ReadingRockets, Education World un Edutopia.