Skolotāji semināros mēdz atklāt, ka uz izlaidumiem vecāku attieksme pret alkohola klātbūtni ir ļoti pielaidīga, dažreiz – uzstājīga. Šeit būs 22 argumenti, kādēļ jauniešu alkohola lietošana ne pamatskolas, ne vidusskolas izlaidumā nebūtu ne atļaujama, ne arī pieļaujama “acu pievēršana” uz to.

 1. Kā būtu ar likuma ievērošanu? Likumā aizliegts iesaistīt alkoholisko dzērienu apritē un lietošanā personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem.
 2. Jauniem cilvēkiem ir dabiska spēja priecāties. Alkohols tiem nav nepieciešams, lai baudītu pasākumu.
 3. Alkohola pasniegšana pastiprina uzskatu, ka cilvēks nevar justies brīvi un nekontrolēti priecīgi bez sevis indēšanas. (Kad esam veci, noguruši, regulārā stresā, pārstrādājušies vai savādāk aptumšojuši savu spēju priecāties par dzīvi, alkohols var šķist kā viegls veids pāriet “ballīšu garastāvoklī”. Bet vairumam bērnu nevajag atļauju, lai justos atbrīvoti vai baudītu dzīvi dabiski. Nejauksim pieauguša cilvēka vajadzības no bērnu.)
 4. Jauni cilvēki sāk izpētīt sevi un citus romantiskā un seksuālā ziņā. Ir grūti izveidot pārliecību par sevi, ja drosme ir atkarīga no patērēto vielu daudzuma. Alkohola reibumā izdarītie lēmumi pēc tam var tik nožēloti. Alkohola lietošanas rezultātā jaunieši atzīst, ka ir saskārušies ar individuālām, attiecību un seksuālām problēmām, kā arī likumpārkāpumiem (Atkarību izraisošo vielu lietošanas paradumi un tendences skolēnu vidū ESPAD, 2011).
 5. Jaunieši nemalko vīnu. Viņi dzer, lai sajustu alkohola efektu – piedzertos. Tas palielina jauniešu risku tikt pie būtiskām traumām un problēmām ar likumu.
 6. Nelaimes gadījumi ir viens no biežākajiem jauniešu nāves iemesliem. Risks, ka negadījums būs fatāls vai invaliditāti izraisošs pamatīgi pieaug alkohola reibumā.
 7. Ne no visa varam pasargāt. Jaunieši mirst arī no alkohola (vai citu vielu) pārdozēšanas, aizrīšanās ar vēmekļiem, noslīkstot, kautiņā, nokrītot no jumta, aizdegoties, kā arī dažādos citos vielu ietekmē nekontrolētos veidos.
 8. Jaunieša smadzenes joprojām attīstās – līdz pat 25 gadu vecumam. Alkohola lietošana agrā vecumā būtiski palielina šī cilvēka kļūšanu par alkoholiķi vēlāk. Jauniešiem, kas alkoholu sāk lietot pirms 14 gadu vecuma, ir 4 reizes lielāka iespējamība saskarties ar alkohola problēmām vēlāk pieaugušā dzīvē. (Arguments, ka “es dzēru un, redz, par alkoholiķi nekļuvu!”, ir maldinošs. Pirmkārt, vēl nekļuvi – alkoholismu veicina dažādas grūtas dzīves situācija, kā arī mēdz attīstīties dzīves nogalē. Otrkārt, apskaties savu agrāko skolasbiedru un citu paziņu lokā. Noteikti kāda skolas laiku “ballīšu dvēsele” tagad meklē mierinājumu pudelē.)
 9. Pētījumi pierāda, ka cilvēkiem, kuru rados ir alkoholiķi, ir lielākā iespēja pašiem kļūt atkarīgiem. Apdomājiet – vai jūsu ģimenē 3 paaudžu laikā ir bijuši alkoholiķi? Ja ir, tad jo mazāk vajadzētu bērnam agrā vecumā dot vai veicināt dzeršanu.
 10. Jaunieši, kas ir alkohola reibumā ir “atvērtāki” arī citām apreibinošām vielām, ko tiem piedāvā, tai skaitā nezināmas izcelsmes cigaretēm un tabletēm, kuru sastāvs var būt arī letāls.
 11. Alkohola rituāli (saskandināšana, tosti utml.) iedod struktūru pasākumam un savstarpējai saziņai. To pašu var panākt ar dejām, spēlēm, kopīgu ugunskuru un citām aktivitātēm, kas nebeidzas ar vemšanu un paģirām.
 12. Jaunieši neuzskata, ka vecāki, kas dod bērniem dzert, ir stilīgi. Dažreiz tā vietā dzirdams: “Nav brīnums, ka viņš ir dīvains. Viņa vecāki mums deva dzert.”
 13. Lai arī daļa vecāku uzskata, ka laicīga bērna “iepazīstināšana” ar alkohola samazina viņa vēlmi pēc tam trakot un piedzerties ārpus mājas, tas nevienā pētījumā nav pierādījies.
 14. Alkohola pasniegšana izlaidumā rada dilemmu tiem vecākiem, kuri ir nolēmuši savus bērnus atturēt no alkohola, priecāties veselīgā un likumiskā veidā.
 15. Alkohola atklāta vai neaizliegta pasniegšana pasākumos palielina vienaudžu spiedienu uz tiem jauniešiem, kuri ir tik spēcīgi, ka līdz šim spējuši pateikt “nē”. Tas arī dala draugus un rada sociālas problēmas.
 16. Piedzērušies jaunieši biežāk nonāk seksuālās attiecībās, kuras tie nebūtu izvēlējušies, ja būtu bijuši skaidrā.
 17. Piedzērušies jaunieši retāk izmanto izsargāšanos seksa laikā, kas palielina risku palikt stāvoklī un/vai tikt pie seksuāli transmisīvajām slimībām.
 18. Izvarošana jaunu cilvēku vidū biežāk notiek tieši alkohola reibumā.
 19. Pašnāvības risks jaunu cilvēku vidū, kam ir depresija, trauksmes sajūtas vai citas psihiatriskas problēmas, pieaug tieši alkohola reibumā. Pat emocionāli stabili jauni cilvēki var kļūt izmisuši un impulsīvi izdarīt pašnāvību alkohola reibumā.
 20. Jauni cilvēki bieži pēc ballītes ar alkoholu jūtas pazemoti un apkaunoti. Īpaši mūsdienās, kad vistrakākās lietas tiek filmētas un liktas sociālajos medijos vai čatos.

Raksts balstīts uz Dr. Seddon Savage 2005. gada raksta.  Viņa ir ārsts, kā arī Dartmoutas atkarību atgūšanas un izglītības centra (DCARE) direktore un 3 bērnu māte.

http://www.dartmouth.edu/~dcare/pdfs/27reasons.pdf